Okolí a možné aktivity

výhled z chalupy | Chalupa Lokovka - pronájem a ubytování Žítková

Obec Žítková

boží muka | Chalupa Lokovka - pronájem a ubytování ŽítkováŽítková je typickou kopaničářskou obcí, jejíž samostatné chalupy jsou rozesety po celém katastrálním území obce. Etnograficky se nachází ve východní části Slovácka, v regionu Moravské Kopanice, v těsné blízkosti se státní hranicí se Slovenskou republikou, zhruba na půli cesty mezi Uherským Brodem a Trenčínem, nad obcí Starý Hrozenkov.

Nádherná příroda CHKO Bílé Karpaty a vynikající klimatické podmínky zajišťují unikátní ovzduší, které je dokonce využíváno i pro ozdravné pobyty dětí s dýchacími problémy - tedy budete u nás jako v ozdravovně. :)

Obec byla odedávna opředena tajemstvím svých "žítkovských bohyň", které zde nejen věštívaly, ale hlavně pomáhaly lidem svými léčitelskými schopnostmi a zkušenostmi, které se dědily z matek na dcery. V lokalitě zvané Čierné je "Muzeum poslední žítkovské bohyně" (cca 4,5 km od naší chalupy), které je možné navštívit - jedná se o chalupu, kde žila poslední žítkovská bohyně Irma Gabrhelová (1905-2001).

Okolí chalupy

oklolí chalupy | Chalupa Lokovka - pronájem a ubytování ŽítkováDíky umístění chalupy v CHKO Bílé Karpaty se můžete vydat kterýmkoliv směrem a všude objevíte něco zajímavého. Lesy a louky plné vzácných, ale i úplně obyčejných, rostlin a živočichů, kde se můžete stát pozorovatelem přírody, fotografem, "učitelem" svých dětí, nebo třeba spáčem, popř. volně přejít z role pozorovatele do role spáče. :) Ruku na srdce - kdy naposled jste si schrupli na louce a zažili ten pocit, kdy zpívají ptáčci, cvrčci hrají své symfonie, všude kolem bzučí čmeláčci, vánek si pohrává s rozkvetlou loukou a ... a pak Vás vzbudí zvuk motorové pily aktivního pracanta z lesa. :) A nemusíte ani daleko z chalupy - náleží k ní skoro 5.000 m2 pozemků, s vlastní loukou a "lesíkem" pro Vaši relaxaci. Pokud je příhodná doba a rostou, tak si můžete nasbírat a usušit houby, kterých je v okolních lesích nespočet, totéž platí o bylinách, můžete narazít i na lesní jahody, ze kterých se dá upéct koláč v naší "peci", který bude určitě skvělý, nebo si kliďánko můžete jen tak lenošit a nevystrčit nos z chalupy. :)

V okolí naší/Vaší chalupy se nachází zajímavá přírodní území - přírodní rezervace Hutě a Pod Žítkovským vrchem, na kterých se vyskytují chráněné a ohrožené rostliny, i živočišné druhy. Neméně zajímavá je i oblast kolem samotného kopce Lokov, kde leží i naše chalupa, ale také např. lokality Bedové či Koprvasy, s jejich nechráněnými pastvinami, na kterých se vyskytují cenné druhy rostlin, i živočichů.

Aktivity v okolí chalupy

turistické zátiší :) | Chalupa Lokovka - pronájem a ubytování ŽítkováOkolo Lokova vede několik značených turistických cest, které prochází přímo kolem chalupy, a jsou v létě využívány jak pro pěší turistiku, tak i pro cykloturistiku. V létě je možnost koupání v koupališti ve Starém Hrozenkově (cca 4 km od chalupy). V zimním období zde vedou běžkařské trasy, které využívají právě těchto značených turistických tras. Pro milovníky sjezdového lyžování je 11 km od naší chalupy lyžařské středisko Ski centrum Bílé Karpaty, s umělým zasněžováním.

Po modré turistrické trase, která vede přímo kolem chalupy, dorazíte přes Krhov do Bojkovic, kde lze navštívit třeba zámek Světlov, a pak klidně až do Luhačovic, na lázeňský oplatek, který můžete zapít Vincentkou. Po stejné trase se opačným směrem dostanete, přes Vlčí vrch, až do Trenčína. Po červené (na tu ale musíte kousek po modré) si můžete vyrazit na Javorník (782 m nad mořem), nebo opačným směrem na kopec a rozhlednu Velký Lopeník (911 m nad mořem). Kolem chalupy vede i cyklostezka č. 46.

i houby tu jsou | Chalupa Lokovka - pronájem a ubytování ŽítkováZa zhlédnutí určitě stojí i bývalé lomy, které jsou v blízkém okolí, a to například zatopený lom Rasová (jedná se o přírodní památku), jehož návštěvu lze spojit s výborným plněným bramborákem, který dělají v nedalekém Motorestu Rasová, nebo další z lomů, kterému se říká Modrá voda a leží u Záhorovic.

Kolem chalupy vede i "odbočka" naučné stezky Moravské Kopanice, která se místy prolíná s NS Okolo Hrozenka, po které je také možné putovat a poznávat krásy okolí, jeho tajemno i dobrosrdečnost místních obyvatel.

Kousek nad chalupou je Centrum branných aktivit, kde si můžete dohodnout řadu zajímavých možností - "střílečku" s nejmodernějším laserový systémem, který nahrazuje paintball, či třeba projížďku ve vojenských vozidlech. Vaše děti můžete "postrašit" :) třeba návštěvou Muzea J. A. Komenského - zdejší kraj je totiž rodištěm tohoto Učitele národů a o dovolené, či prázdninách, nemůže být pro děti nic lepšího, než si připomenout školu. :) Vašeho vášnivého rybáře můžete "uklidit" rybařit v rybníku Javorec, který je cca 4,5 km od chalupy. Lze například navštívit i kapličku Panny Marie Kopanické, která byla zasvěcena i svatým Cyrilu a Metoději, Anežce Přemyslovně a svaté Zdislavě z Lemberka (cca 4 km od chalupy, GPS: 48.9901667N, 17.8952331E).

Ve výčtu aktivit by šlo pokračovat stále dál, protože možností je nepřeberné množství ... Další tipy na zajímavosti a výlety po okolí si můžete prohlédnout třeba na stránkách Informačního střediska Kopanice, které se nachází v obci Starý Hrozenkov, nebo na webu vychodni-morava.cz.

Motorkářské trasy v okolí ...

něco pro motorkáře | Chalupa Lokovka - pronájem a ubytování ŽítkováJelikož sami drandíme po cestách i necestách jednostopým strojem, tak si nemůžeme odpustit dát tipy alespoň na pár mototras, které se ve zdejší oblasti nachází. Jsou to pohodovky, které se snaží vyhýbat hlavním tahům - tedy pro kochatele, nic pro hustopřísnokruťáky, kteří trhají asfalt a z každé vyjížďky dojedou s kolenními slidery na výměnu. :)

Ještě Vás nebolí zadek ? O.K., tak dvě "dálkové" ... :)

A mnoho dalších tras, které si můžete sami vymyslet, nebo ty naše upravit. Snad se aspoň některá zalíbila a potěšila.

Aktivity v širším okolí